Dnia 29 października 2018 r. zawitał do naszej szkoły Naukobus, czyli mobilna stacja badawcza z osiemnastoma eksponatami i trzema edukatorami z Centrum Nauki Kopernik oraz z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu. Program „Naukobus” jest organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik i ma na celu zainteresowanie najmłodszych nauką poprzez zabawę i rozwijanie ciekawości poznawczej.
Koordynatorką wizyty Naukobusu była p. Małgorzata Dudek, nauczycielka przyrody i geografii w naszej szkole, która w ramach szkolnego Klubu Młodego Odkrywcy Galaxy od kilku już lat współpracuje z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przy realizacji licznych i niezwykle rozwijających projektów.
Wystawa odbyła się w Świetlicy Wiejskiej, która specjalnie na tę okoliczność udekorowana została pracami plastycznymi wykonanymi przez młodszych uczniów i napisanymi przez uczniów klas starszych rymowankami o Naukobusie.
Przygotowanie do przyjazdu Naukobusa do naszej placówki trwały od dłuższego czasu, ale było warto: zarówno przedszkolaki jak i uczniowie byli zachwyceni! Każdy mógł dotknąć eksponatów, eksperymentować, przeprowadzić różnego rodzaju doświadczenia z zakresu fizyki, a także poznać tajniki ludzkiego organizmu oraz wykorzystać matematykę w praktyce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się łamigłówki – zadania mające na celu m.in. rozdzielanie i układanie elementów, zapamiętywanie ciągu cyfr w krótkim czasie czy zabawy pt. „Co spadnie pierwsze?” (Próżnia i tarcie) i „Wyścigi walców” (Dziwne walce). Siadając na wirującym krześle, można było doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Zwiedzający przetestowali też kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Na dociekliwe pytania uczniów odpowiadali animatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, którzy wyjaśniali wszelkie wątpliwości. Edukatorzy pomogli zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżyli prezentowane zjawiska naukowe.
Naukobus przebywał w naszej szkole aż dwa dni. W tym czasie odwiedzili nas również uczniowie szkół podstawowych z Łagiewnik, Łazisk, Gniezna, Łopuchowa, Jabłkowa i sporo innych gości.
Wystawa wszystkich zachwyciła i wzbudziła ogromną ciekawość, o czym świadczy niesamowicie duża frekwencja zwiedzających.
Nasza szkoła otrzymała od Centrum Nauki Kopernik prezent w postaci modelu anatomicznego człowieka, z czego uczniowie i nauczyciele bardzo się cieszą. Na pamiątkę wizyty Naukobusa został również przygotowany dla uczniów „Poradnik młodego naukowca”. Propozycje doświadczeń, które uczniowie mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwolą im dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.