Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Czas na zdrowie”, którego głównym celem jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia, w tym promocja zdrowego odżywiania, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej. Jest to wspaniała inicjatywa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rzecznika Praw Dziecka. Głównym organizatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, jej partnerem Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Konkurs ma formę międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także ich nauczycieli i rodziców.
Projekt ten realizowany jest w dwóch etapach. Pierwszy, tzw. rozgrzewka, polega na powołaniu 10–osobowego zespołu reprezentującego szkołę. W skład zespołu reprezentującego naszą szkołę weszli:
Daniel Pietrowski – lider zespołu
Miłosz Buliński
Julia Kośmicka
Jakub Pawłowski
Katarzyna Karasiewicz
Błażej Stokłos
Jakub Kurdelski
Olga Ciesielska
Mikołaj Kucharski
Jan Sarnowski
Zadaniem drużyny jest zdobycie wiedzy na temat zdrowego stylu życia oraz wypromowanie jej wśród społeczności szkolnej i lokalnej. W ramach pierwszego etapu konkursu zespół zachęcił ogromne grono uczniów do udziału w wycieczce do Gospodarstwa Ekologicznego „Kózka” w Łubowie. Jest to urocze siedlisko na skraju wsi, z dala od innych domostw, wśród wzgórz, pól i łąk w malowniczej dolinie Małej Wełny. Prowadzone jest przez Państwa Jolantę i Norberta Bruździńskich. Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się, na czym tak naprawdę polega zrównoważone gospodarowanie produkcji roślinnej i zwierzęcej, czyli rolnictwo ekologiczne. Uczniowie przekonali się, że produkcja ekologiczna powinna łączyć przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomagać wysoki stopień różnorodności biologicznej, wykorzystywać naturalne procesy oraz zapewnić właściwy dobrostan zwierząt. Wycieczka ta była też wspaniałą okazją do degustacji produktów ekologicznych takich jak mleko czy ser kozi. Niezapomnianym dla dzieci doświadczeniem były na pewno bliskie spotkania ze zwierzętami: konikem polskim, kozami, kurami miniaturkami.
Drużyna w ramach pierwszego etapu konkursu przygotuje również prezentację o rolnictwie ekologicznym, którą zaprezentuje całej społeczności szkolnej i lokalnej. Uczniowie z pozostałych klas wykonają plakaty dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz obejrzą filmy o tematyce ekologicznej.
Drugi etap konkursu to organizacja ogólnoszkolnego Festynu Zdrowia z udziałem zaproszonych gości, który odbędzie się 1 czerwca 2017 r. w naszej szkole. Koordynatorami projektu są: Pani Wiesława Pakulska i Pani Hanna Dembińska.
W konkursie „Czas na zdrowie” bierze udział cała szkoła, więc pracy nie zabraknie dla nikogo!!! Wszystkich serdecznie zapraszamy do współpracy!