W dniach 20-24 lutego 2017r. obchodzono w Szkole Podstawowej Milenium im. Jana Pawła II Tydzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Zgłoszono inicjatywę na stronie
www.dbi.pl i umieszczono baner DBI 2017 na szkolnej stronie internetowej. Koordynator projektu p. Wiesława Pakulska podała informacje nauczycielom podczas spotkań i zachęciła do współpracy. W akcji DBI uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I-VI. Głównym celem projektu było zapoznanie uczniów, rodziców i nauczycieli z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci, uświadomienie dzieciom, nauczycielom, rodzicom zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, wskazanie na konieczność stosowania zabezpieczeń i ograniczanie dostępu do nieodpowiednich stron.
W ramach tygodnia bezpiecznego Internetu zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla wszystkich uczniów szkoły o tematyce dotyczącej bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach zajęć komputerowych oraz godzin wychowawczych. Pan Adam Kuryłowicz, nauczyciel zajęć komputerowych, przeprowadził pogadanki oraz pokazy filmów ze strony
www.sieciaki.pl., zapoznał uczniów z materiałami dostępnymi na w/w stronie. Zachęcał dzieci do bycia Sieciakami, czyli do bezpiecznego, kulturalnego i pożytecznego korzystania z Internetu. Konieczność wystrzegania się Sieciuchów, symbolizujących różne aspekty internetowego zła, były wnioskiem wyniesionym z zajęć przez dzieci. Wychowawcy klas zwrócili uwagę uczniów na to, aby rozgraniczać świat wirtualny od realnego. Uczniowie w grupach, wypracowywali gwarantujące bezpieczeństwo sposoby postępowania w sytuacjach ryzykownych. Pokazanie mechanizmów działania osób o nieczystych intencjach miało nauczyć dzieci reagowania na tego typu zagrożenia w odpowiedni sposób. W czasie zajęć wykorzystano min. materiały zawarte na stronie
www.saferinternet.pl oraz
www.sieciaki.pl.
Samorząd Uczniowski przygotował gazetki tematyczne dotyczące podejmowanych działań w ramach DBI oraz ulotki informacyjne dla uczniów.
Każda klasa zaprojektowała i wykonała plakat dowolną techniką dotyczący bezpiecznego korzystania z Internetu, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Uczniowie klas IV-VI przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą zagrożeń i korzyści, jakie płyną z korzystania z Internetu. Jak zauważono, prezentacje te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci oraz ich rodziców.
Dodatkowo dnia 16.03.2017 r. w szkole zostały zrealizowane warsztaty profilaktyczne dla klas III-VI „Uwolnij się z sieci: Współczesne zagrożenia, uzależnienie od Internetu i komputera, jak nie stać się ofiarą w sieci”. Zajęcia profilaktyczne zostały przeprowadzone przez trenera Pracowni Szkoleniowej „Krokus”.
W tym roku do naszych działań włączyła się również pedagog szkoły, p. Julita Hoffmann, która z koordynatorem lokalnych obchodów DBI, przygotowała broszurę informacyjną dla rodziców oraz prezentację multimedialną.
Zostały w niej zawarte min. informacje:
- Jak chronić dziecko przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu?
- Co robić, gdy dziecko natknęło się na szkodliwe treści?
- 10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu.
Wszystkie komputery w szkole zostały zabezpieczono przed niewłaściwymi treściami
w sieci. Zapoznano wszystkich uczniów z regulaminem pracowni komputerowej i objaśniono, na czym polega zjawisko cyberprzemocy i właściwe zachowania w sieci.
29.03.2017r. na zebraniach z rodzicami pedagog szkoły p. Julita Hoffmann oraz p. Wiesława Pakulska przygotowały prelekcję dla rodziców pod hasłem „Bezpieczny Internet” w formie prezentacji multimedialnej. Rodzice otrzymali przygotowaną przez prelegentki broszurę informacyjną o bezpieczeństwie w sieci oraz materiały przygotowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Zostały również omówione wyniki przeprowadzonych wśród uczniów klas I-III oraz IV-VI ankiet dotyczących sposobów korzystania przez nich z Internetu i bezpieczeństwa w sieci.
Kwestia bezpieczeństwa uczniów w sieci jest jednym z priorytetów szkoły. Przez cały rok szkolny realizujemy zaplanowane w tym kierunku działania. 26 października 2016r. p. Karol Nawrot, informatyk, wykładowca Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, przeprowadził dla rodziców oraz nauczycieli warsztaty połączone z prezentacją multimedialną na temat cyberprzemocy. Dyrektor szkoły, p. Justyna Nawrot zgłosiła naszą szkołę do projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”. Jest on skierowany zarówno do uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem innych szkół w programie, warsztaty odbędą się w naszej szkole w przyszłym roku szkolnym.
Koordynator lokalnych obchodów DBI: Wiesława Pakulska