W piątkowe popołudnie 21 października 2016r. szkoła w Popowie Kościelnym otworzyła po raz drugi swoje podwoje dla miłośników nauk przyrodniczych. Wszystko zainicjowały i przygotowały nauczycielki – p. Małgorzata Dudek oraz p. Wiesława Pakulska z pomocą całego grona pedagogicznego, pracowników obsługi oraz nieocenionych rodziców. W tym roku eksperymentowaliśmy na jeszcze większą skalę przede wszystkim dzięki finansowemu wsparciu organu prowadzącego – Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej i firmie De Heus, z którą w ramach wolontariackiego programu budujemy przy naszej placówce Zielony Zakątek.
Główną atrakcję II Nocy Naukowców stanowiły pokazy i eksperymenty przygotowane przez młodych pasjonatów nauki zgromadzonych w trzech kołach: Studenckim Kole Naukowym Fizyków „Fusion” działającym przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza pod kierunkiem dr Magdaleny Grajek, Klubie Młodego Odkrywcy „Archimedes” z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach oraz Klubie Młodego Odkrywcy „Galaxy” z naszej szkoły. Dzieciaki z ogromnym zaciekawieniem wykonywały skomplikowane eksperymenty z użyciem produktów stosowanych na co dzień w kuchni. Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość oglądania świata w sposób, w jaki go postrzegają go osoby z zaburzeniami widzenia za pomocą specjalnych okularów imitujących poszczególne wady wzroku. Wiele radości sprawiło także odkrywanie mechanizmów różnych złudzeń optycznych przygotowane przez naukowców z Popowa.
Współpracujące z naszą szkołą Nadleśnictwo Durowo przygotowało bardzo ciekawą prezentację dotyczącą różnych gatunków i zastosowań drewna. Pani Barbara Trybus demonstrowała drewniane zabawki, naczynia, instrumenty oraz przedmioty codziennego użytku. Dzieciaki miały okazję sprawdzić, które z drzew rosnących w polskich lasach są najtwardsze oraz dlaczego statki i tratwy budowane były właśnie z drewna.
Pracę archeologa oraz ciekawe stanowiska archeologiczne znajdujące się na terenie powiatu wągrowieckiego przybliżyli pracownicy naukowi Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, panowie Marcin Krzepkowski i Marcin Podzerek. Z ich opowieści dowiedzieliśmy się, że Wielkopolska przed wiekami była najważniejszym regionem ojczyzny, a w miejscach, gdzie dziś znajdują się zaledwie kilkudomowe osady, ulokowane były sporych rozmiarów prywatne miasta, jak na przykład to, którego ślady znajdują się w pobliskim Dzwonowie.
Tradycyjnie było też coś dla miłośników techniki. Pan Karol Nawrot wprowadzał najmłodszych w arkana programowania w fabryce robotów. Pokazał, jak za pomocą prostych narzędzi można budować skomplikowane programy komputerowe dla maszyn z klocków Lego.
Zaprzyjaźniony z naszą szkołą podróżnik i filantrop, pan Maciej Pastwa, zabrał uczestników Nocy Naukowców w wyprawę śladami Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, korespondenta i fotografa, pioniera reportażu, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem.
Wisienką na torcie miało być obserwowanie nocnego nieba za pomocą wysokiej klasy sprzętu astronomicznego, który przywiózł miłośnik astronomii, pan Robert Twarogal. Niestety, mżawka i jesienna mgła pokrzyżowały nam plany. Za to mogliśmy obejrzeć największy w Wielkopolsce teleskop, zapoznać się z zasadami jego obsługi oraz podziwiać fotografie nieba sporządzane w różnych porach roku.
Frekwencja na tegorocznej Nocy Naukowców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W kończącej przedsięwzięcie loterii fantowej wzięło udział prawie 150 uczestników. Zadowolone buzie uczestników, rozbudzone pasje oraz radość ze wspólnie spędzonego czasu były dla nas najlepszym dowodem, że warto podejmować takie inicjatywy.