4 października 2016r. uczniowie klas III-IV wzięli udział w wycieczce szkolnej. Tym razem celem naszej podróży był stary Toruń.
Toruń obok Krakowa jest jednym z najlepiej zachowanych i bogatych w zabytki miast średniowiecznej Polski. Zostało to docenione przez wpisanie go do rejestru Dóbr Kultury Dziedzictwa Światowego UNESCO. Toruń został założony w 1233r. na prawym brzegu Wisły na pograniczu Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Nazwa miasta pochodzi od toru tj. utartej drogi prowadzącej przez rzekę. Według legendy jedna z toruńskich baszt przyjaźniła się z Wisłą. Od przepływającej obok rzeki słuchała interesujących opowieści. Po pewnym czasie zaczęła zazdrościć Wiśle jej barwnego życia, ta jednak wciąż chwaliła się podpływając coraz bliżej murów baszty. Z czasem Wisła zaczęła podmywać jej mury. Baszta nie mogła wytrzymać już uderzeń fal i przestraszona krzyknęła: Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę! Rzeka odpowiedziała: To ruń! Krzyk niesiony echem usłyszeli wędrowcy zastanawiający się, jakie to miasto o wysokich ceglanych murach widać na horyzoncie. Tak właśnie nazwę Toruń nanieśli na swoje mapy.
W przeszłości miasto odwiedziło 12 królów. Tutaj w 1411r. Władysław Jagiełło podpisał I Pokój Toruński między Polską a Zakonem Krzyżackim. W Toruniu 19 lutego 1473r. urodził się Mikołaj Kopernik, najsłynniejszy polski astronom. Dziś miasto słynie z wypieku pierników - "Toruńskich Katarzynek".
Naszą wycieczkę po tym zabytkowym mieście rozpoczęliśmy od nawiedzenia Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II . Zwiedziliśmy kościół główny, w którym najważniejszym miejscem jest replika Kaplicy Watykańskiej św. Jana Pawła II. Ogromne wrażenie zrobiła na nas figura modlącego się Ojca Św. znajdująca się w prezbiterium oraz relikwie naszego papieża. Naszą uwagę przyciągnęły też portrety postaci, które odegrały ważną rolę w historii Polski. Niesamowicie prezentowały się freski ukazujące sceny ze Starego i Nowego Testamentu zdobiące boczne ściany kościoła. W dolnych częściach Sanktuarium znajduje się Kaplica Pamięci poświęcona Polakom zamordowanym za pomoc Żydom w czasie II wojny św. Na placu przed Sanktuarium stoi pomnik św. Jana Pawła II a obok figura św. Piotra łowiącego ryby.
Kolejnym oglądanym w Toruniu miejscem był ciąg murów obronnych z Krzywą Wieżą. Następnie starymi uliczkami miasta udaliśmy się do Centrum Popularyzacji Kosmosu, czyli Planetarium, w którym obejrzeliśmy pokaz pt."Cudowna podróż". W trakcie seansu poznaliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udaliśmy się także w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Zobaczyliśmy, jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznaliśmy Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdzaliśmy, czy w kosmosie można spotkać ufoludki.
Po tej wirtualnej podróży w kosmos przeszliśmy na Stary Rynek. Tam wdrapaliśmy się po licznych, krętych i wąskich schodach na wieżę widokową, by podziwiać panoramę miasta. Po takim wysiłku trzeba było udać się do sklepu i popróbować toruńskich pierników. Pełni wrażeń, posileni i zaopatrzeni w słodkości na drogę powrotną wróciliśmy do Popowa Kościelnego. Opiekę w czasie wycieczki sprawowały panie: Anna Czechowska, Hanna Dembińska, Wiktoria Muszyńska i Beata Smarsz.