17 maja 2016 r. tj. w przeddzień Dnia Patrona – św. Jana Pawła II – oraz z okazji obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, uczniowie naszej szkoły wraz z panią dyrektor Justyną Wojewodą i wychowawcami udali się na wycieczkę śladami Jana Pawła II oraz w poszukiwaniu miejsca chrztu naszej Ojczyzny, który zapoczątkował polską państwowość. Źródła pisane niestety nie odnotowały dokładnego miejsca tego wydarzenia. Prawdopodobnymi miejscami, gdzie władca mógł przyjąć chrzest, był Ostrów Lednicki lub Ostrów Tumski w Poznaniu. Chrystianizację państwa Piastów zapoczątkował osobisty chrzest Mieszka I, który dokonał się w 966 r. prawdopodobnie zgodnie z ówczesnym obyczajem w Wielką Sobotę, 14 kwietnia na terenie państwa Piastów.
Naszą szkolną wycieczkę zapoczątkowaliśmy na Polach Lednickich przejściem przez Bramę Rybę - ażurową, stalową konstrukcję – symbol Chrystusa – znak pierwszych chrześcijan. Brama ta zwana jest też Bramą Trzeciego Tysiąclecia.
Pola Lednickie to miejsce corocznych spotkań młodzieży, których pomysłodawcą był dominikanin ojciec Jan Góra, który zmarł 21 grudnia 2015 i został pochowany na Polach Lednickich obok głazu z popiersiem Jana Pawła II. To tu właśnie przy Jego grobie wspólnie się pomodliliśmy. Następnie zwiedziliśmy mieszczący się nieopodal Dom Jana Pawła II, w którym zgromadzono wiele pamiątek związanych z patronem naszej szkoły.
Następnie skierowaliśmy się na Ostrów Lednicki – zespół osadniczy z X-XI wieku leżący na wyspie jeziora Lednickiego, który był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład tej osady wchodzi: zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem zwiedzili to miejsce i wzięli udział w zajęciach warsztatowych, podczas których poznali zasady wznoszenia budowli średniowiecznych i mostów. Uczniowie mogli poczuć się jak średniowieczni architekci, projektując i budując kaplicę pałacową z basenami chrzcielnymi oraz stawiając fragment drewnianego mostu.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach – centralnym muzeum typu skansenowego w Wielkopolsce, dzięki któremu mogliśmy posiąść wyobrażenie, jak dawniej wyglądała nasza wieś i czym różniła się od wsi w innych regionach naszego kraju. Tu też uczniowie zakupili wiele pamiątek. Wśród nich nie zabrakło : mieczy, łuków, widokówek i innych ciekawych „skarbów”.
Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Wycieczka ta na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.