W piątkowy wieczór 16 października 2015 r. w naszej Szkole działy się rzeczy niezwykłe. Tego dnia Szkoła Podstawowa Milenium im. Jana Pawła II otworzyła podwoje dla tych, którym w przyswajaniu wiedzy nie wystarczają podręczniki, lecz lubią wszystkiego sami dotknąć, sprawdzić, zaobserwować, powąchać. Z inicjatywy nauczycielki przyrody, pani Małgorzaty Dudek oraz wicedyrektor, pani Wiesławy Pakulskiej i przy ogromnym zaangażowaniu nauczycieli: Beaty Tomkowiak, Beaty Smarsz, Edyty Bogdańskiej, Kornelii Świętek, Hanny Dembińskiej, Anny Czechowskiej i Wiesława Nowaka odbyła się I Noc Naukowców.
Warto w tym miejscu podkreślić udział miłośników przyrody z Klubu Młodego Odkrywcy „Galaxy” działającego przy naszej szkole oraz członkiń Koła Astronomicznego „Antares” i Klubu Młodego Odkrywcy „Archimedes” działających przy zaprzyjaźnionym z nami Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach. Wszystkie kluby funkcjonują pod patronatem Centrum Nauki Kopernik, a ich pracę koordynuje pani Małgorzata Dudek. Nic więc dziwnego, że sala przyrodnicza cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród licznie przybyłych tego dnia gości: przedszkolaków, uczniów, rodziców, babć i dziadków, a także Pań z Koła Gospodyń Wiejskich i gości z Akademickiego Gimnazjum Milenium z Gniezna. Szczególne zainteresowanie wzbudzały pokazy z magnetyzmu (magnetyczne samochodziki i magnetyczne krążki), z optyki (zabawa z laserami i pryzmatem), z astronomii (furorę robiła zabawami puzzlami 3D „Układ Słoneczny” i „Ręka”). Natomiast prawdziwym przebojem doświadczeń przyrodniczych były eksperymenty z dźwiękiem wykonywane przy użyciu napełnionych cieczami kieliszków. Ponadto uczestnicy Nocy Naukowców mogli bawić się z użyciem żyroskopu, wahadła Newtona, za pomocą specjalnego programu internetowego obserwować niebo, gdyż mglista i pochmurna pogoda uniemożliwiła obserwacje na żywo przy użyciu teleskopu N150.
Inną atrakcją tej nocy, która przypadła do gustu szczególnie chłopcom, była nauka konstruowania robotów przy pomocy klocków Lego Mindstorm, prowadzona przez mgr inż. Karola Nawrota, pracownika Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium. Pan Karol pokazywał, jak za pomocą telefonu komórkowego można sterować wybudowanymi przez uczniów robotami, jak zaprogramować je, by unikały intruzów.
Podczas I Nocy Naukowców nie zabrakło również atrakcji dla humanistów i językoznawców. Mieli oni możliwość rozwiązywania zagadek polonistycznych, rebusów związanych z frazeologizmami, wykonywania skomplikowanych zadań typu prawda-fałsz związanych z wiadomościami z języka polskiego i angielskiego.
Dodatkowym atutem piątkowego wieczoru była możliwość wspólnego tworzenia prac plastycznych tematycznie związanych z astronomią oraz wzięcie udziału w rywalizacji sportowej, np. zagranie we fluoroscencyjnego badmintona.
Nasze przedsięwzięcie idealnie wpisuje się w ministerialny program pod nazwą Rok Otwartej Szkoły. Uczestnicy zabawy podzielili się na grupy, każdy otrzymał kartę startową, na której gromadził pieczątki potwierdzające wykonanie wszystkich zadań. Każda wypełniona karta brała udział w losowaniu nagród, między innymi ufundowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną
Na szczególne odnotowanie zasługuje część kulinarna I Nocy Naukowców przygotowana przez nieocenioną panią Ewę Rozmarynowską oraz panie z Rady Rodziców: Anetę Kucharską, Annę Artymowicz, Małgorzatę Juskowiak, Wiolettę Ciesielską, Lidię Karasiewicz oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przyszły do nas z świeżo upieczonym chlebem, masłem ziołowym i poznańskim gzikiem. Jak przystało na jesienny wieczór nie zabrakło pieczonych w ognisku przez pana Janusza Foińskiego ziemniaków, które wyśmienicie smakowały z solą lub masełkiem czosnkowym.
Ogromne zainteresowanie I Nocą Naukowców oraz mnóstwo przychylnych opinii o tym projekcie skłania nas ku wpisaniu tej imprezy do naszego stałego kalendarza. A zatem – do zobaczenia za rok!