9 października 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej Milenium w Popowie Kościelnym wzięli udział w wycieczce do Poznania. Celem wycieczki było zwiedzanie Bramy Poznania, czyli interaktywnego centrum przybliżającego historię miasta i jego okolic w nowoczesny sposób. Brama Poznania znajduje się na Ostrowie Tumskim. Jest to miejsce, w którym kształtowała się polska państwowość. To stąd w X wieku chrześcijaństwo zaczęło promieniować na ziemie polskie. Tutaj też znajduje się najstarsza w Polsce katedra.
Zwiedzanie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem -panią Martą Miśkowiec. Razem z nią z Bramy Poznania przeszliśmy przeszkloną kładką wznoszącą się nad rzeką Cybiną do Śluzy Katedralnej. Za Śluzą rozpoczął się nasz spacer po Ostrowie Tumskim.
Ostrów Tumski w języku staropolskim oznacza "wyspę katedralną" . Ten otoczony rozlewiskami Warty i Cybiny obszar był miejscem łatwym do obrony i już w IX w. stał się schronieniem dla wędrujących plemion. To tu według legendy po latach spotkali się Lech, Czech i Rus i założyli gród Poznań.
Spacerując uliczkami Ostrowa, podziwialiśmy ten kameralny zakątek miasta. Na ulicy ks. Posadzego zatrzymaliśmy się przy Rezerwacie Archeologicznym "Genius loci". Dalej widzieliśmy Muzeum Archidiecezjalne. Dawniej w budynku tym mieściła się akademia założona w XVI w. przez biskupa Jana Lubrańskiego. W pobliżu Muzeum znajduje się pomnik renesansowego poety Jana Kochanowskiego. Następnie wraz z panią przewodnik podeszliśmy do Psałterii i Kościoła Najświętszej Marii Panny. W pobliżu kościoła stoi pomnik Jana Pawła II. Dalej udaliśmy się do Katedry. Zwiedzanie tego zabytku zaczęliśmy od podziemi. W nich znajdują się relikty pierwszej katedry, groby pierwszych władców z dynastii Piastów oraz relikty baptysterium, czyli misy chrzcielnej. We wnętrzach bazyliki podziwialiśmy ołtarz, Złotą Kaplicę i Kaplicę Świętego Krzyża. Po zwiedzeniu Katedry św. Piotra i Pawła urokliwymi uliczkami Ostrowa wróciliśmy do Bramy Poznania na zajęcia warsztatowe pt." Miejscy projektanci". Najpierw wysłuchaliśmy mini wykładu na temat osadnictwa na wyspie, budowy grodu, średniowiecznej urbanistyki oraz przeznaczenia budynków. Następnie, pracując w grupach, projektowaliśmy własne miasto. Na koniec prowadząca zajęcia warsztatowe złączyła nasze prace. W ten sposób powstało duże miasto. Wspólnie zastanawialiśmy się nad funkcjonalnością powstałej osady. Doszliśmy do wniosku, że praca architekta nie jest łatwa, a umiejętność planowania przestrzennego to trudna sztuka.
Ostatnim punktem w programie wycieczki było obejrzenie elewacji budynku na Rynku Śródeckim. Trójwymiarowe malowidło na ścianie kamienicy powstało niedawno. Jego odsłonięcie miało miejsce 1 października tego roku. Dzieło zatytułowane jest "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle". Ten imponujący mural bardzo nam się podobał. Przy nim zrobiliśmy ostatnie zdjęcia i zakończyliśmy zwiedzanie najstarszej części stolicy Wielkopolski.
Nasza wycieczka miała wprowadzić nas w tematykę związaną narodzinami państwa polskiego i z 1050. rocznicą chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku. Choć Ostrów Tumski to niewielki zakątek Poznania, to i tak nie udało nam się odkryć wszystkich jego tajemnic. Będzie to celem naszej kolejnej wyprawy do Poznania.
Opiekunami w czasie wycieczki były panie: W.Pakulska, A.Czechowska i B.Smarsz.