W piątkowe popołudnie 6 maja 2022 r. w naszym szkolnym ogrodzie odbył się Piknik Powstańczy, podczas którego nastąpiło otwarcie Powstańczego Ogrodu Pamięci. To inicjatywa, która zrodziła się z okazji ustanowienia nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Uroczystość uświetnili goście:
- rektor GSW Milenium dr Krzysztof Gawrecki,
- sekretarz Powiatu Wągrowieckiego Radosław Kubisz,
- przewodnicząca Rady Gminy Mieścisko Kamila Mazurek,
- sołtys Dawid Małolepszy,
- radny gminny Tomasz Karasiewicz,
- dyrektor SP w Mieścisku Natalia Pałczyńska,
- prezes OSP Leszek Koczorowski,
- przewodnicząca KGW Bożena Zochowska,
- 7 Skocka Drużyna Harcerska "Hyce" im. gen. Stanisława Sosabowskiego
- i licznie zgromadzone rodziny Powstańców Wielkopolskich.
Z naszą miejscowością związane są losy kilkunastu rodzin powstańczych, które zaprosiliśmy do wspólnego dbania o pamięć o ich przodkach. Do Powstańczego Ogrodu Pamięci rośliny dostarczyły rodziny Powstańców:
- Franciszka Banaszyńskiego
- Leona Bartscha
- Józefa Dereżyńskiego
- Leona Góralczyka
- Michała Gruszki
- Władysława Radeckiego
- Jana Sarnowskiego
- Jana Owoca
- Leona Zdanowskiego
Po uroczystym otwarciu ogrodu, zaprojektowanego i wykonanego przez p. Waldemara Dudka, odczytaniu apelu poległych i pamiątkowych zdjęciach nastąpiła prelekcja p. Marcina Moeglicha z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, poświęcona przebiegowi powstania na naszych terenach, okraszona rodzinnymi anegdotami p. Ryszarda Dereżyńskiego i p. Andrzeja Banaszyńskiego.Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 ubarwili uroczystość opowieścią o uzbrojeniu i wyposażeniu powstańczych oddziałów.
Ważnym elementem pikniku była prezentacja działań grupy projektowej pod kierunkiem p. Kamili Mazur realizującej w ramach Cyfrowej Szkoły Wielkopolskiej podprojekt Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan. Efektem ich starań jest opracowanie biogramów powstańców związanych z Popowem Kościelnym.
Po części oficjalnej, podziękowaniach dla twórców ogrodu i powstańczych rodzin nastąpiło zwiedzanie wystawy przygotowanej przez szkolną grupę projektową i spotkania w rodzinnych kręgach.Powstała również idea zaprojektowania i ufundowania tablicy upamiętniającej losy Powstańców Wielkopolskich, rozwoju naszego ogrodu i cyklicznych spotkań w ramach Pikników Powstańczych.
Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim powstańczym rodzinom za tak wspaniałe poparcie naszej inicjatywy i liczną obecność oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, ze ta uroczystość miała tak piękną oprawę.
ZdjęciaFot. Marcin Drożdżyński