Nasza drużyna cały czas aktywnie działa i nie zwalnia tempa. W tym roku musimy pokonać aż 8 etapów, aby dowiedzieć się, co się stało z tytułowym Ignacym i rozwikłać tajemnicę jego zniknięcia. Za nami już trzy kolejne zadania.
✅ I etap programu dotyczył podróży badawczych i nawigacji. Poznaliśmy historię podróżników, ich dokonania oraz terminy związane z żeglugą. Dowiedzieliśmy się o występowaniu stref czasowych na kuli ziemskiej, działaniu GPS oraz w jakich urządzeniach jest wykorzystywany. Poznaliśmy bieguny magnetyczne ziemi oraz właściwości magnesu. Zdobyliśmy wiedzę dotyczącą badań polarnych, topnieniu lodowców oraz zorzy polarnej. Zbudowaliśmy kompas i poznaliśmy zasadę jego zastosowania.
✅ W drugim etapie naszą wiedzę wzbogaciliśmy o informacje dotyczące lotnictwa. Zapoznaliśmy się z historią lotnictwa i pojęciem aerodynamiki. Poznaliśmy polskiego naukowca - Adama Ostaszewskiego. Dowiedzieliśmy się jak lata samolot, helikopter, wahadłowiec. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak działają silniki odrzutowe i rakiety, a także, z jakimi wyzwaniami mierzą się astronauci. Dodatkowo stworzyliśmy własny samolot.
✅ W ramach kolejnego etapu poznaliśmy zakątki naszego umysł. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób człowiek zapamiętuje informacje, co wpływa na nasze zdolności, a także, co możemy zrobić aby mózg pracował wydajniej. Przypomnieliśmy sobie również jakie mamy zmysły oraz jakie odczuwamy smaki. Uczestniczyliśmy na portalu społecznościowym Facebook w spotkaniu z dr hab. Eweliną Knapską - biolożką, doktor habilitowaną nauk biologicznych, kierowniczką Pracowni Neurobiologii Emocji w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN i bohaterką 3 etapu programu Być jak Ignacy na temat mózgu.
Czeka nas jeszcze wiele wyzwań i spotkań z ciekawymi i znanymi ludźmi!