Z inicjatywą odnowienia nagrobka ks. Sutarskiego wystąpił p. Jerzy Kopecki oraz p. Bartosz Borowiak ze Stowarzyszenia Herosi Wolności. Zwrócili się z prośbą o pomoc do proboszcza parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, ks. Tomasza Łajcy oraz do miejscowej rady parafialnej, która przeprowadziła zbiórkę na renowację nagrobka. Do zbiórki włączyła się też Szkoła Podstawowa Milenium im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym. Znacznego wsparcia finansowego udzielił również Urząd Gminy i Miasta Szamocin, gdzie ks. Sutarski był pierwszym komisarycznym burmistrzem po przejęciu tych ziem od Niemców w wyniku powstania wielkopolskiego.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej w kościele parafialnym w Popowie Kościelnym pod przewodnictwem ks.Tomasza Łajcy.Ks. proboszcz polecał Bogu zmarłych powstańców z Popowa Kościelnego oraz śp. ks. Idziego Sutarskiego. Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, gdzie nastąpiło poświęcenie nowego nagrobka oraz krótka modlitwa, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy przez przybyłe delegacje. Ostatnim punktem uroczystości był koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mieściska.
Ksiądz Idzi Sutarski urodził się 30 sierpnia 1882 roku w Ostrzeszowie. Ojciec jego Wincenty był rymarzem, matka Józefa z domu Sodolska nie pracowała zawodowo. Duchowny miał starszą siostrę Stanisławę i czworo młodszego rodzeństwa: Wiktorię, Wacława, Mariannę oraz Rozalię.
Po ukończeniu gimnazjum Fryderyka Wilhelma w Poznaniu i zdaniu matury w 1907 roku, studiował teologię w Poznaniu i w Gnieźnie.
22 stycznia 1911 roku został wyświęcony na kapłana. Pracował jako wikariusz w Dusznikach, później w Wieleniu i od 1916 roku w Szamocinie. Od 28 marca 1921 roku był administratorem parafii w Jaktorowie, a od 1 sierpnia 1921 roku został jej proboszczem.
Ksiądz Idzi Sutarski uczestniczył w przygotowaniach do Powstania Wielkopolskiego w Szamocinie i współpracował z powstańcami margonińskimi, starając się utworzyć szamocińską Straż Ludową.
W 1919 roku duchowny został prezesem Powiatowej Rady Ludowej na rejon Szamocin – Jaktorowo. W tym samym roku założył w Szamocinie oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.
15 sierpnia 1920 roku kapłan został pierwszym polskim Burmistrzem Komisarycznym Szamocina. Urząd ten przejął od Niemca Fritza Eberta. Duchowny kierował Zarządem Miejskim do 1 lipca 1923 roku.
Z jego inicjatywy na cmentarzu w Jaktorowie postawiono pomnik – jako kwaterę powstańczą, który w październiku 1939 roku z polecenia władz niemieckich został rozebrany.
Od 31 grudnia 1934 roku ksiądz Idzi Sutarski był proboszczem parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym.
Zmarł z powodu gruźlicy 16 grudnia 1935 roku . Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Popowie Kościelnym.
Uroczystość została zorganizowana przez:
- Szkołę Podstawową Milenium im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym
- Koło Gospodyń Wiejskich w Popowie Kościelnym
- Ochotniczą Straż Pożarną w Popowie Kościelnym
- Sołectwo Popowo Kościelne
Z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mieściska, Stowarzyszenia Historycznego „Saper Wielkopolski”, harcerzy z Hufca ZHP Wągrowiec (nie wiem, z jakich byli drużyn)
W uroczystości udział wzięli :
Wójt Gminy Mieścisko Przemysław Renn
Wicestarosta Wągrowiecki Michał Piechocki
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego Andrzej Banaszyński
Radni Powiatowi: Iwona Tyll, Piotr Kaczmarek
Radni Gminy Mieścisko: Kamila Chelwing, Marta Mączyńska, Tomasz Kozłowski, Tomasz Karasiewicz
Sołtys Sołectwa Popowo Kościelne Elwira Starosta
Przewodnicząca KGW Bożena Zochowska
Naczelnik OSP dh Marek Wojciechowski
Ks. Andrzej Trzemżalski
Ks. Edward Lajtloch (wieloletni proboszcz parafii Popowo Kościelne)
Dyrektor Biura Senatora RP Roberta Gawła, p. Adam Galus
Urząd Gminy i Miasta Szamocin reprezentował Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Woźniczka
Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego Paweł Gierlikowski
Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Czarnieckiego w Mieścisku Grażyna Jurga
Dyrektor Szkoły Podstawowej Milenium im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym Justyna Nawrot
Poczty sztandarowe wystawiły:
Szkoła Podstawowa Milenium im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym
Urząd Gminy Mieścisko
Kurkowe Bractwo Strzeleckie Mieścisko
Ochotnicza Straż Pożarna Popowo Kościelne
Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mieścisku
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Hufiec ZHP Wągrowiec
Dowódca pocztów sztandarowych dh Tomasz Ignaczak
Opracowanie Justyna Nawrot fot. Bartosz Borowiak